Quantcast
Channel: Українська блогосфера »Інтерв’ю
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Інтерв’ю з Максимом Саваневським, автором та власником Watcher.com.ua

$
0
0
maksym-savanevsky

Сьогодні вашій увазі пропонується інтерв’ю з Максимом Саваневським, автором та власником Watcher-a – без сумніву, одного з найякісніших та найпопулярніших українських блогів.

З Максимом можна спілкуватися дуже довго і цікаво, на найрізноманітніші теми. Але, на жаль, в рамках одного інтерв’ю не можливо висвітлити все. Тому ми постаралися зосередитися на питаннях, які будуть цікаві читачам “Української блогосфери” – його власному досвіді розвитку інтернет-проекта. Я переконаний, що кожен блогер-початківець (і не тільки початківець), зможе знайти чимало корисного у досвіді Максима, який окрім ведення блога (хоча Вочер – це вже щось більше, ніж просто блог) займається консалтингом та інтернет-просвітництвом для українських політиків.

З.: Українському Watcher-у два з половиною роки – доволі солідний вік для блога! Я був одним з перших читачів Вочера і мені, як і більшості відвідувачів «Української блогосфери» цікаво дізнатися, з чого виникла ідея такого сайту і як вона еволюціонувала за цей час?

В.: За своєю природою я інфоголік – постійно шукаю цікаву інформацію, дуже багато читаю, при чому не тільки щодо своєї професійної сфери. Інтернет вживу я «помацав» ще в 1995 році. З того часу всі мої роботи так чи інакше стосувались Інтернету. І це не зважаючи на те, що роботу я міняв досить часто.

Десь в 2007-му я зрозумів, що Інтернет вже давно для мене не хобі, і вирішив покинути свою роботу в піарі і сконцентруватись на Інтернеті, як бізнесі. В першу чергу мова йшла про Інтернет-консалтинг: просування в Інтернеті, піар, маркетинг, політичні кампанії. Я зрозумів, що блог допоможе мені просувати себе як експерта в цій галузі.

Так у травні з‘явився Watcher. Який тимчасово став „Ukrainian Watcher”. Річ в тім, що вордпресівська тема, яка мені сподобалась, і яку я обрав для блога, передбачала, що в назві повинно бути два слова. Тому я додав слово «Ukrainian» з тим, щоб десь за 3-4 тижні кардинально змінити зовнішній вигляд. Але 3-4 тижні перетворилися на два з половиною роки, і тепер більшість людей називають видання «Ukrainian Watcher».

Запускався Watcher, як мій приватний блог, але я із самого старту передбачав, що він може перерости у щось більше. Я однозначно не хотів його робити занадто персоніфікованим, але при цьому він мав допомагати продавати мене як, експерта. Цю функцію він на 100% виконав. Принаймні прибутків цілком вистачає для утримування сім‘ї та інвестування в окремі проекти, в т.ч. й у Watcher.
Тому порада для всіх людей, які хочуть на чомусь спеціалізуватися – заведіть блог на професійну тему, в якій у вас є відповідна експертиза, і просувайте себе як есперта.

Зараз Вочер кардинально змінився. Останній рік його направленість була виключно новинарна. В наближчі кілька місяців ми будемо змінювати тематику в напрямку піару, комунікацій в Інтернеті, пропонуватимемо більше живих кейсів, більше пояснень того, що і як можна робити в Інтернеті. Інакше кажучи, новий Watcher орієнтуватиметься більше на людей, які хочуть працювати в Інтернеті, корпорації. Для всіх цих груп клієнтів Вочер повинен бути ресурсом, куди вони можуть прийти по знання щодо Інтернету і обов’язково знайти щось цікаве, корисне та нове для себе.

З.: Останнім часом на Вочері спостерігається значне зростання якості та частоти публікацій. А як ти оцінюєш розмір аудиторії, потенційно зацікавленої його тематикою? Адже відомі приклади подібних проектів (той же Webstream), яким не вдалося вижити не в останню чергу саме через відсутність достатньої аудиторії.

В.: Якщо говорити про нинішній ринок – то він дійсно виглядає дещо безперспективним. Якщо говорити більш конкретно, то, на мою думку – це 7–10 тисяч потенційних користувачів, для яких цікава тематика Вочера. При цьому денна аудиторія – це десь 3-4 тисячі, тому що більшість користувачів не відвідують сайт щодня. Якщо сюди додати ще пошуковий трафік та реферальний з соціальних медіа, вийдемо десь на 6-8 тисяч. Сьогодні це „стеля” для таких проектів, як Вочер.

Втім є і люди, яким наша інформація може бути потенційно цікавою, але станом на сьогодні вони ще не готові її сприймати. Тому одним зі своїх завдань ми бачимо формування та навчання читача. У світі є чимало прикладів, як медіа формували аудиторію під себе, а не підлаштовувались під неї. З найближчих до нас прикладів – це російська газета «Ведомости» та тижневик «Эксперт». Обидва видання прийшли на ринок, на якому їх потенційна аудиторія була вкрай малою. З часом їм вдалось створити під себе аудиторію. Десь таку ж мрію маю і я.

З.: Чи багато можуть заробляти такі проекти як Вочер сьогодні?

В найближчі 2 роки на таких проектах, як Вочер навряд чи можна буде заробити. Я б не називав це бізнесом. Наприклад, моя упущена вигода у вигляді втраченого часу, який я міг би витратити на власні консалтингові проекти, є значно більшою, ніж Вочер зможе потенційно заробляти навіть через рік. Тому зараз я не сприймаю його як бізнес, але в майбутньому Вочер обов’язково ним стане. Я терплячий, то ж почекаю!

З.: Думаю, більшості читачів «Української блогосфери» буде цікаво дізнатися про досягнення Вочера з точки зору аудиторії. Розкажи трішки про статистику блога: скільки відвідувачів він має, скільки підписників тощо. Як статистика розподіляється по джерелах трафіку (прямий, реферальний, пошуковий)?

В.: Кількість RSS-підписників до останнього оновлення Watcher складала порядка 1500. З них близько 300-400 – це практично неактивні облікові записи. Інші – це люди, які більш-менш регулярно читають Вочер. При цьому 500-600 користувачів переглядають RSS щоденно. Заради експерименту ми закривали на 10 днів повний перегляд RSS, щоб оцінити кількість підписників, які активно його читають. Наразі можливість перегляду повного RSS відновлена.

Що стосується джерел трафіку, то пошуковий трафік складає 15-25%, прямий – 20 – 25%. Все інше – реферальний (50% або трохи більше).

На жаль, пошуковий трафік досить сильно псує статистику. Зміни в статистиці після закриття RSS переконливо показали, наскільки якісніший трафік йде з підписки. Ці люди мають інтереси, схожі до моїх. Завдяки їх аналізу я можу сказати, які новини будуть успішними, які матеріали приваблять більше уваги тощо. І безперечно – такі відвідувачі набагато більш цінні для проекту, ніж ті відвідувачі, які прийшли з пошуку.

Нещодавно на Вочер повністю перестали приходити користувачі з пошуковика Google. При цьому статистика дуже сильно покращилася: збільшилася глибина перегляду, зросла передбачуваність відвідувачів. Тому як я вже згадував – вважаю пошуковий трафік вкрай неякісним і не надто ним переймаюсь. Принаймні з тих людей, які приходять на Вочер з пошуку – дуже мало тих, хто конвертується в постійних читачів.

Дуже якісний у нас реферальний трафік. Йдеться в тому числі й про трафік із соціальних мереж Facebook та Twitter. Взагалі, люди, які приходять із соціальних мереж цінні в першу чергу тому, що вони потрапляють на сайт завдяки рекомендації. Адже хтось надіслав лінк або порекомендував прочитати ту чи іншу вашу статтю. Як наслідок, такі відвідувачі показують найбільшу глибину перегляду та час перебування на сайті.

З.: З огляду на таку популярність соціальних джерел, яка стратегія подальшого розвитку Вочера?

В.: Я практично не використовую SEO. Зрозуміло, що певних стандартних правил я дотримуюся, але вони не є пріоритетом – в першу чергу через низьку якість пошукової аудиторії.

Що стосується соціальних мереж – у нас є сторінка Facebook для Вочера. Єдине, що я зробив для її просування – це розіслав запрошення приєднатися своїм друзям і дав можливість їй розвиватися самостійно. Наразі кількість підписників у Facebook складає порядка 800 людей і поступово продовжує зростати. Роздумую про можливу рекламу вбудованими методами Facebook, але поки що не вдавався до неї.

Я вважаю, що найефективніший підхід – це формування навколо сайту певної аудиторії – ядра. Потрібно працювати над його постійним зростанням. Це та ситуація, коли краще одна людина, яка долучається до ядра, ніж 10 людей, які приходять на сайт одноразово для того, щоб назавжди зникнути. Адже, якщо людина заходить на сайт постійно – це означає, що вона знайшла щось цінне для себе. Вона стає євангелістом сайту – прибічником. Дуже важливо мати якомога більше таких відвідувачів. Адже вони не лише читають і спілкуються, але й приводять на сайт нових користувачів. Такі люди завжди посилаються на сайт при можливості, публікують лінки, говорять про нього. Внесок „євангеліста” у розвиток проекта важко переоцінити.

Я страшенно люблю свою аудиторію. Коли пишуть листи – я завжди відповідаю на них, не залежно від того, наскільки я зайнятий. Це надзвичайно важливо, тому що така аудиторія – найцінніша для сайту і я вважаю свою аудиторію найкращою.

З.: Перед створенням блога, люди часто задаються питанням, яку мову обрати. Для багатьох актуальний стереотип, що російськомовний блог матиме більшу потенційну аудиторію. Чи не задавався ти подібним питанням і чому вирішив вести блог саме українською?

В.: Якщо бути великим фаталістом і говорити в перспективі 30-40 років наперед – тоді взагалі можна очікувати, що у світі залишиться всього три мови: англійська, китайська та іспанська. Але якщо міркувати об’єктивно, то стає очевидно, що українська мова продовжуватиме розвиватися, тому що для багатьох людей це мова комфортного спілкування.

Особисто я ніколи не задумувався про можливість ведення Вочера якоюсь іншою мовою, окрім української, оскільки для мене це рідна мова. Тобто пріоритетне значення мав мій власний мовний комфорт.

По-друге, якщо говорити про аудиторію, яка мені цікава – я переконаний, що у ній немає жодної людини, яка не розуміє української мови. Те, що, можливо, десь хтось в Росії не зможе прочитати щось на Вочері мене не турбує. Адже я не орієнтуюся на цих людей. Мене не цікавить випадковий трафік, який може додатися, якщо вести блог російською.

Топове онлайн-видання в Україні – це Українська правда – україномовний ресурс. Тому, мабуть, немає сенсу говорити, що україномовні видання не мають перспектив. Головне, як і про що ти пишеш, а не якою мовою.

Якщо говорити про проблеми – то дійсно існує проблема з термінологією, тому що в Україні практично ніхто спеціалізовано не займається просуванням україномовної IT-термінології. Як наслідок, маємо безліч дубльованих термінів і втрачаємо однозначність. Окрім того ведуться постійні суперечки щодо значення тих чи інших термінів.

Зараз в Україні лише Microsoft займається розвитком IT-термінології. Якщо і є інші компанії, які цим переймаються, то мені вони невідомі. І звісно ж – цю ситуацію потрібно виправляти.

З.: Вже майже протягом року на Вочері з’явилися нові автори. Якщо раніше це був тільки Максим Саваневський, то зараз регулярно з’являються статті авторства ще одного відомого українського блоггера – Сергія Пішковція. В якому напрямку буде розвиватися співавторство, чи будуть з’являтися нові автори і наскільки це вигідно для тебе і для сайту?

В.: Я відкладав процес активного залучення авторів, чекаючи перезапуску сайту, щоб була можливість представлення кожного автора. Я говорив з кількома дуже «сильними» авторами, розглядаючи навіть варіант участі таких авторів, як співвласників Вочера.

За першим задумом кожен автор повинен мати за собою певний напрямок і займатися його розвитком. Звісно, для того, щоб людина змогла вийти на рівень співвласника – вона повинна здійснити доволі вагомий внесок. На жаль, мало хто з авторів готовий підходити до цієї справи системно. Такі люди пишуть статтю або дві, дуже рідко хто з них пише третю – і на цьому часто все закінчується.

Я хочу дати можливість зовнішнім авторам писати з певною періодичністю – раз чи два на місяць. Потрібно перевірити, наскільки ефективним буде подібний спосіб взаємодії. Вибрати спосіб публікації їхніх матеріалів на сайті: премодерація, постмодерація тощо. При цьому я розумію, що іноді робота над модерацією матеріалів забирає більше зусиль та часу, ніж написання такого матеріалу з нуля.

Також я перебуваю у пошуках мотивації для авторів. В принципі, деяким з них я готовий платити за статті. Інших цікавлять не гроші, а можливість донести свою думку до аудиторії, стати відомим для читачів. Треті можуть зацікавитись перспективою співласництва. Зрештою, завдяки такій взаємодії я вірю, що Вочер може стати провідним ресурсом в Україні. Але це можливо тільки при умові цілеспрямованої і наполегливої праці.

З.: Розкажи в двох словах щодо планів на майбутнє Вочера. Які найближчі кроки його очікують?

В.: Ми запланували кілька цікавих оновлень, про які я не хочу поки-що розповідати, щоб не втрачався ефект несподіванки. Але ці оновлення будуть запущені вже найближчим часом.
Серед великих планів – поява нових авторів, які писатимуть на постійній основі. Щодо цього вже є домовленості з цікавими людьми.

Також Вочер відходитиме від новинарної тематики, оскільки вона є практично „мертвою”. В Україні дуже мало «справжніх» новин, через що часто доводиться йти у крайнощі: або робити новину практично з кожної найбанальнішої події, або зосереджуватися на світових новинах, які не будуть унікальними. Через це може виникнути ситуація, коли люди, яких би ти хотів бачити своїм ядром, будуть покидати сайт через вторинність інформації, розміщеної на ньому.

При цьому я впевнений, що якщо на сайті працюватиме кілька авторів – кожен з них зможе поділитися надзвичайно цікавим досвідом, створити дуже корисні статті, які, на мою думку, будуть набагато більш перспективними для розвитку проекту. Саме в цей бік ми і плануємо рухатися.


Приснился сон, который вы желаете расшифровать? Витруальный сонник раскроет тайну ваших снов!

Схожі записи


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Latest Images

Trending Articles



Latest Images